YediHilal
A- A A+

YEDİHİLAL’LE YENİ UFUKLAR, YENİ MARŞLAR, YENİ HEYECANLAR

 

YEDİHİLAL’LE YENİ UFUKLAR, YENİ MARŞLAR, YENİ HEYECANLAR

 

YediHilal ve Üsküdar Belediyesi işbirliği ile açılan Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi’nin organize ettiği “Marşlarla Yürürüz Biz” programı yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Abdulbaki Kömür öncülüğünde uzun zamandır çalışmalarına devam eden YediHilal Ezgi Atölyesi dün gece Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde ilk defa sahne aldı.

 

“Medine’ye “Taleal Bedru” diyerek girdik, inşallah Rasul’ün de müjdelediği gibi Roma’ya da marşlarla gireceğiz.”

Açılış konuşmasında YediHilal Genel Başkanı Mustafa Enesoğlu, “ Ezgi-marşlar bizlerin beslenme kaynaklarıdır. Bir nesil bu ezgilerle büyüdü, bu ezgilerle hayata baktı, bu ezgilerle önder ve öncülerini tanıdı, bu ezgilerle meydanlarda uhuvvetini pekiştirdi. Bugün gelinen noktada ezgi-marşlarımız popüler kültürün etkisiyle toplumdan uzaklaşıp, unutulmaya başladı. Biz bu tarz programlarla, unutulmaya yüz tutan ezgi-marşlarımızı ihya edip yeni bir dirilişe vesile olmasını amaçlıyoruz. ” diyerek bu programı neden tertip ettiklerini anlattı.

Yeni bir soluk, heyecan ve coşku olsun diye, yine gençler yeni gençler, yeni guruplar…

YediHilal Ezgi Atölyesinin çalışmalarına “Grup Sancaktar” adıyla devam edeceğini açıklayan Mustafa Enesoğlu, artık Grup Sancaktar’ın meydanlarda ve sahnelerde ezgi marş geleneğinin yeni temsilcileri olacağını ifade etti. 

Abdulbaki Kömür’ün seslendirdiği “Zaman” ve “Küçük Çocuklar” adlı şiirlerle programın birinci bölümü başladı. İkinci bölümde “Ey Şehit, Şarkımız Bizim, Allah u Ekber, Lailahe İllallah, Onlar Öndeler, Şehadet Uykusu” adlı ezgi-marşlar, atölyeye katılan gençler tarafından seslendirildi.

Programın son kısmında ise büyük bir coşku eşliğinde sahneye çıkan Ömer Karaoğlu “Adı İçin Yaşamak, Şehit Tahtında, Her Eylem ve Kuşlar” adlı meşhur ezgileriyle geceyi renklendirdi.