YediHilal
A- A A+

YediHilal Geleneksel Medine Usulü İftar Programı

                                      YediHilal'den Geleneksel Medine Usulü Yer Sofrası

     YediHilal bu Ramazanda da Medine usulü yer sofrasını açarak geleneksel iftarını gerçekleştirdi.

      Camiyi mekânı bilmiş, alnını secdede temizlemiş gençlik tasavvuru olan YediHilal'in Şehzadebaşı Cami'sinde vermiş olduğu iftar bunun bir örneği. 

    Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı iftar programı samimi bir ortamda gerçekleşti. 

     Gösterişli sofraların  görüntüsünden münezzeh oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programı, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı, ardından Sultanahmet camiinin eskimez imamlarından Emrullah Hatipoğlu orucu ve manevi iklimini anlatan kısa bir konuşma yaptı. Akabinde YediHilal Genel Başkanı Mustafa Enesoğlu yaptığı konuşmada "Oruçla kazandıklarımızı iftar sofralarında harcamamak için Medine usulü iftarla bir araya geliyoruz. Çünkü değerler biçimlere dönüşmezse sadece teorik olarak kalırlar." Diyerek Medine usulü iftar programı yapmalarının hikmetini beyan etti. 

     Enesoğlu konuşmasına şöyle devam etti: 

     Ürdünlü bir iş adamının sözünü aktardı. “ Ben çocuklarımı bir medeniyetin havasını ve ruhunu solusun diye Ramazan ayını İstanbul’da geçiriyorum.” Bu bağlamda bizim de bu idrakle İstanbul’un ve mübarek ayın kıymetini bilmemiz gerektiğini ifade etti.

     Gelecek yılın iftarında tekrar aynı duaya âmin demek, aynı sofrada bağdaş kurmak için kavilleşerek iftar programı sona erdi.