YediHilal
A- A A+

Arkadaşım Aliya

Arkadaşım Aliya

YediHilal’in gündeme dair programlarından biri daha Üsküdar’daki merkez binamızda gerçekleşti. Merhum Aliya İzetbegoviç’in vefatının onuncu yılı dolayısıyla hazırladığımız programımızda Aliya’nın silah arkadaşı, hapis arkadaşı ve aynı zamanda Mladi Müslümani(Genç Müslümanlar)’nin kurucularından İsmet Kasumagiç’i, eşi Aziyade Kasumagiç’i ve Bosna Sancak Derneği Başkan Yardımcısı Hilmi Erdem’i ağırladık.

Program Hilmi Erdem’in konuşmasıyla başladı. Bosna tarihi hakkında bilgiler veren Hilmi Erdem, Boşnakların yıllarca katledildiğini, en müreffeh zamanlarının Fatih zamanında yaşandığını belirtti ve Türkiye’nin güçlü olması halinde Bosna’nın da kendinden emin olabileceğini, kimsenin Bosna aleyhinde faaliyetlere girişemeyeceğini söyledi.
 
Ardından İsmet Kasumagiç, Hilmi Erdem tercümanlığında bize Boşnakça bir konuşma yaptı. Aliya ile beraber geçen gençlik yıllarını anlattı. Mladi Müslümani’nin kuruluşunu içinde bulunan İsmet Bey’den dinledik.
 
İsmet Kasumagiç’in konuşmasının ardından sözü eşi Aziyade Kasumagiç aldı.. Konuşmasına ‘’Size Bosna şehitlerinin selamını getirdim.’’ diyerek başladı.
 
Abisinin de bu uğurda can verdiğini, kardeşiyle olan hapishane anılarını anlatan Aziyade Hanım hapishanede özel bir mesaj diliyle kendi aralarında haberleştiklerinden bahsetti. Müslüman gençlere ‘’Gözünüzü açın ve İslam’ı sahiplenin’’ dedi.Son olarak eşiyle birlikte marş okuyarak programı sonlandırdılar..