YediHilal
A- A A+

Erkler kıskacında Türkiye'nin yargı sorunu

Erkler kıskacında Türkiye'nin yargı sorunu adlı söyleşimizde Türkiye'deki yargı sorununu değerlendiren Demokrat Yargı Genel Sekreteri / Yargıç - Kemal Şahin 'Bu ülkede 'yargıya müdehale edilmesin' diyenler hep yargıya hakim olanlardır. İstiklal mahkemesi hakimleri ile kendimi nasıl meslektaş hissetmiyorsam özel yetkili hakimlerle de meslektaş hissetmiyorum.

Sorun hukuki değil siyasal, egemenlik mücadelesi. Hobbesun hukuk öncesi doğal durum gibi gücü yeten gücünü yetirdiğini eliyor.Yargıdaki çete temizlenmeli ancak sadece suç işleyenler. Yoksa 28 Şubattaki gibi cadı avı yaşanmamalı' diyerek 'Özel yetkili mahkemeleri kapatsanız, yeniden yargılama da olsa çözüm değil HSYK'ya kim hakimse dilediğini yapmaya devam eder.'dedi.
HSYK'da farklı eğilimlerin çatışması yargıçlar için güvencedir, uyum ise (bugünki durum) tehlikedir.Asker aradan çıkınca siyaseti dizayn etmede yargı ilk sıraya yükseldi.Devlet cemaatin elindeydi, paralel olan başbakandı.Rövanş peşinde koşar ve geçmişte size yapılan hataları başkalarına yaparsanız orada ciddi bir kayıptan bahsedilmesi gerektiğini söyledi.