YediHilal
A- A A+

Seferber Dergisi'nin 10. Sayısı Çıktı

SEFERBER DERGİSİ 10. SAYIDA ‘‘ALİYA” DİYEREK YOLA DEVAM EDİYOR

      YediHilal Süreli Yayınlar Atölyesi’nin katkılarıyla Genel Yayın Yönetmenliğini Mustafa Nezihi Pesen’in yaptığı Seferber Dergisi dokuzuncu sayısında “Ashab ve Cihad” dosya konusuyla okuyucusunu selamlamıştı. Dokuzuncu sayıda Ashab’ın izini süren Seferber dergisi bu kez bambaşka bir coğrafyaya, balkanlara yöneldi. Balkanlar denilince akla gelen ilk isimlerden olan, hem okuyan ve yazan hem de cihad eden bilge komutan Aliya İzzetbegoviç Seferber’in son sayısına konu olmaktadır.

     “Aliya ve Bosna” üst başlığıyla okurlarını karşılayan bu sayının kapağını kaldırdığımızda ilk olarak Taha Kılınç’ın “Hafızaya yansıyan tablolar” başlıklı Bosna hatıralarını ve Bosna savaşından tabloları anlattığı etkileyici yazısıyla karşılaşıyoruz. Sonraki yazının sahibi Hasan Şahin ise Aliya özelinde İslam’ın en temel üç figürü olan savaşçı, evliya ve mücahit karakterlerini kaleme aldı. Sonraki yazılarda Mustafa Enesoğlu, Aliya’nın liderlik yönünü anlatırken Gülçin Durmaz ise Bosna’ya karşı gösterilmesi gereken vefaya dikkat çekti.

     Seferber’in genel yayın yönetmeni M. Nezihi Pesen ise Enes Güler’le; “Hiçbir Sırp yaptıklarından pişman değil” başlıklı güzel bir röportaj gerçekleştirirken Cemal Balıbey’de “Sefer Sohbetleri”nde okuyucularına “Kitaba ve insana dost ol” mesajı verdi.

      Özgür Kavak “Türkiye’nin köksüz siyaseti” başlıklı yazısıyla dikkat çekici bir konuya eğilirken derginin son yazısında Esma Orhan ise “Aliya kitaplığı” başlıklı yazısıyla Aliya ve Bosna hakkında güzel bir literatür derlemesini okurlarla paylaşmaktadır.

     Seferber’in sonraki yazılarına da Aliya’nın hayatı ve mücadelesi konu olurken Bosna’nın Müslümanlar için önemine dikkat çekilmektedir. Nurettin Durman, Mehmet Akıncı, Yeprem Türk, Celil Civan, Ümit Köksal, Burak Han, Bekim Muftareviç, Erkan Karabekmez, Mehmet Akdağ, Gülten Güleşen, Şehla Eroğlu, Sude Nur Uzun, Huzeyfe Eryılmaz, Muhammed Ekrem Beyazal, Mehmet Yüzücü gibi pek çok yazarda Seferber’in son sayısında Aliya ve Bosna diyerek kalemlerini Seferber etmektedirler.

     Seferber dergisi yoluna coşkulu ve vakur adımlarla devam ederken bilge ve mücahit kral Aliya’nın şu sözleri kulaklarımızda çınlamaya devam etmektedir: “Bunu hiç unutma evlat! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı; devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur ve herşey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.”  

     Aliya’nın bu çağrısına ortak olmak maksadıyla Seferber dergisine yazılarını göndermek isteyen genç kalemler de yazdıkları öykü, şiir, gezi yazısı ve farklı alanlardaki diğer yazılarıyla Seferber’in yürüyüşüne ortak olabilme imkanına sahipler. Seferber’e yazı göndermek isteyen gençler, yazılarını editor@seferberdergisi.com adresine gönderebilirler.