YediHilal
A- A A+

Seferber Dergisi'nin 7. Sayısı Çıktı

SEFERBER DERGİSİ 7. SAYIDA ‘‘CEMİL MERİÇ” DİYEREK YOLA DEVAM EDİYOR

 

 “YediHilal Süreli Yayınlar Atölyesi” nin katkılarıyla Genel Yayın Yönetmenliğini Mustafa Nezihi Pesen’in yaptığı Seferber Dergisi ilk sayısını 2017 Mart ayında çıkararak yazı hayatına başlamıştı. İki ayda bir çıkarılan derginin ilk sayısında Selahaddin Eyyûbi ve Kudüs, ikinci sayısında Malcolm X, üçüncü sayısında İmam Rabbani, dördüncü sayısında Cahit Zarifoğlu, beşinci sayısında Elmalılı Hamdi Yazır, altıncı sayısında Şeyh Şamil dosya konularıyla okuyucusunun karşısına çıkmıştı.

  Derginin Mart sayısı olarak yayımlanan 7. sayısı “Cemil Meriç” dosya konusuyla okuyucusunu karşılıyor. Yedinci sayıda Cemil Meriç’in hayatı, fikirleri, yaşantısı vb. konuların, alanında yetkin yazarlar tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Seferber’in bu sayısında Mustafa Nezihi Pesen, Alpaslan Cambaz, Gülçin Durman, Ahmet Edip Başaran, İshak Kızılaslan, Yeprem Türk, Hasan Şahin, Gökhan Ergür, M. Erkan Karabekmez, Asım Gültekin gibi pek çok isim okuyucusuyla buluşuyor.

Heyecan dolu yürüyüşünü emin adımlarla devam ettiren Seferber Dergisi, dosya konusunun dışında da Ahmet Aytep, Ümit Taştan, Mehmet Taşçı, Samet Paçacı, Kübra Temiz- Zennur Çalık gibi genç isimlerin deneme, öykü, şiir, gezi yazısı, gibi çeşitli alanlarda yazdıkları yazılar da derginin yedinci sayısında yer almaktadır.

“Cemil Meriç’i Nasıl Okumalıyız” başlıklı giriş yazısıyla M. Nezihi Pesen Cemil Meriç’in hayatına ve fikir dünyasına dair cesur bir giriş yapıyor.

Sonraki bölümlerde A. Edip Başaran Cemil Meriç’in bizler için ne anlam taşıdığını ifade ederken düşüncenin ve kimliğin istiklal savaşını verdiğini ifade etmektedir. Sonraki bölümlerde Yeprem Türk Cemil Meriç için “Ne geldiği yerden nede gittiği yerden memnundur” diyerek Meriç’in fikri anlamda bir göç elçisi olduğunu ifade etti.

Meriç ile ilgili ilginç bilgi, fotoğraf ve daha pek çok yazı dergide yer almaktadır. Dosya yazılarının haricinde her sayıda olduğu gibi serbest yazılar ve “Sancaktar” gibi merakla beklenen ve ilgiyle okunan tematik yazılarda Seferberde ki yerini almaya devam etmektedir.  

  Seferber dergisi yoluna coşkulu ve vakur adımlarla devam ederken Cahit Zarifoğlu’nun “Kalbinizi yumuşatın ama iradeniz sert olsun. Kelimelerinizi yumuşatın ama nüfuzunuz kuvvetli ve derin olsun ve kesintisiz bir gayret içinde olun” sözlerini kendisine şiar edinmektedir.

Bu gayrete ortak olmak maksadıyla Seferber dergisine yazılarını göndermek isteyen genç kalemler de yazdıkları öykü, şiir, gezi yazısı ve farklı alanlardaki diğer yazılarıyla Seferber’in yürüyüşüne ortak olabilme imkanına sahipler. Seferber’e yazı göndermek isteyen gençler, yazılarını editor@seferberdergisi.com adresine gönderebilirler.